Dr. Lee és a progeszteron
Dr. Lee nemzetközi elismertségre tett szert azzal, hogy ráirányította a figyelmet a progeszteron hormon fontosságára, amely jelentősége abban áll, hogy minden testi sejtünk aktivitását szabályozza, az agysejteket is beleértve. A progeszteronnal foglalkozó szakirodalom az elmúlt 20 évben jelentősen gyarapodott a nyugati országokban – leginkább az USA-ban –, miután dr. Lee több könyvben is publikálta az eredményeit. Megfigyelései onnan indultak, hogy azok a nők, akik progeszteron alapú testápolókat használtak, jelentősen egészségesebbek és fiatalosabbak voltak kortársaiknál. Itt említeném meg, hogy ma is természetes alapanyagokat használunk, ha természetes hormonpótlásról beszélünk. Konzultáció szükséges az alkalmazás és a hatóanyag beállításához, de szó nincs róla, hogy ez csak orvosi felügyelettel végezhető! A szintetikus hormonpótlás igen, az az a terület ahol orvosi ellenőrzés szükséges! Hiszen a szintetikus anyagok szervezetre gyakorolt hatása kalkulálhatatlan és komoly mellékhatásokkal jár. Viszont a természetes hormonpótlásról mindez nem mondható el.
Dr. Lee egy 1990-es USA előadásában felhívja a figyelmet arra, hogy 1960 és 1990 között az iparosodott országok spermabankjainak „spermatermése” 50%-kal csökkent, majd meglepő és elgondolkodtató kijelentést tesz: „Ha egy vonalat húznánk onnan, ahol 30 éve volt, oda, ahol most van, és folytatnánk ezt az egyenest, akkor arra jutnánk, hogy az utolsó férfi, aki hazánkban gyermeket fog nemzeni, már megszületett.”
Sajnos dr. Lee munkássága kevés gyakorlati változást hozott. Dr. Volker Rimkus, német nőgyógyász így ír róla: a természetes progeszteron szinte csodálatos hatásaival foglalkozott, és a szakirodalom mégsem veszi figyelembe az általa több mint 20 éve leírt tapasztalatokat.
A művész (progeszteron) és a vaddisznó (ösztrogén)
A progeszteron az a hormon, amely művészien és nagy figyelemmel kíséri a test minőségi folyamatainak alakulását és ebben nagy részt is vállal. Az ösztrogén az a hormon, amely a mennyiségi folyamatoknak a felelőse. Ez a két hormon amennyiben egyensúlyban van, akkor a testi folyamataink jól alakulnak. Amennyiben a vaddisznó felül kerekedik, azaz a relatív mennyisége nő, vagy ösztrogén dominancia alakul ki, akkor elszabadulnak az olyan tünetek, amelyeket a progeszteron szabályozó ereje már nem képes ellensúlyozni. Például bőrproblémák, ödémák, zsírlerakódások - és nagyon hosszú a lista - alakulhatnak ki.
A bioidentikus hormonok nagyon sok tünetre harmonizáló hatásúak, a jó közérzet hormonja a progeszteron. Természetes formában a progeszteron, mint anti-ösztrogén hormon megvéd az ösztrogén kellemetlen mellékhatásaitól.
A progeszteron
Minden szerteroid hormonunk anyja a progeszteron. A máj szintetizálja azt a koleszterint, amiből a petefészkek és a mellékvese a progeszteront termeli. Természetesen nem a csülökpörköltből készíti közvetlenül. :) De minden esetben a szervezet megfelelő koleszterinszintjére van szükség, semmiképpen nem alacsony értéket érthetünk ezalatt.
Progeszteron hatása, ha egyensúlyban van:
- vizhajtó
- antidepresszáns
- pajzsmirigyre jól hat
- antitrombotikus hatás
- cink-réz egyensúly fenntartása
- fibroblastokat segiti, kötőszövetek regenerálódása
- mielinhüvelyt védik
- fájdalomcsillapító hatása van
- hajhagymáskat stimulál
- apoptózist - programozott sejthalál - elősegíti
- alvást stimulálja
- koleszterinszint csokkentő hatás
- védelem az 1 tipusú diabétesztől
- potenciát szabályoz
- embriót segiti a fejlődésben